Jesteśmy po dobrej stronie mocy

Plik Plik

Muzeum Śląskie w Katowicach gościło uczestników cyklu konferencji „Dobra Energia”, poświęconego promocji czystej energii i energooszczędnego budownictwa

„Nie jest przypadkiem, że jednym z haseł promujących nasze województwo jest „Śląskie. Pozytywna energia”. Słyniemy w całym kraju z innowacyjności, która służy nam również do budowania i kształtowania świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. Tak naprawdę to zadanie każdego z nas i nie ma cienia wątpliwości, że warto je podejmować” – przywitał uczestników katowickiej konferencji „Dobra Energia” wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka.

Jeszcze zanim rozpoczęły się panele tematyczne, przypomniano kilka danych statystycznych, tych dotyczących miast na całym świecie. Chociaż to one determinują rozwój pod każdą szerokością geograficzną, zajmują jedynie 3 proc. powierzchni globu, ale zamieszkuje w nich połowa całej ludzkości. Obecna migracja ów trend jeszcze pogłębi. Wg modeli statystycznych w 2060 r. w miastach ma żyć 70 proc. ludzi. Miasta zaś już teraz odpowiadają aż za 75 proc. emisji związków węgla. Według ekspertów nie ma wątpliwości co do tego, że przyszłość miast jest mocno złączona z przyszłością węgla i ropy. I szeroko rozumianego środowiska. Tu fachowcy kreślą dwa możliwe scenariusze. Wedle pierwszego w ciągu najbliższych lat nie wiele jednak się zmieni i nadal człowiek będzie pozyskiwał energię głównie z surowców kopalnianych. W drugim z kolei scenariuszu znawcy tematu także nie mówią o radykalnym odejściu od węgla i ropy. Zauważalny jednak tutaj jest zdecydowany większy udział w rynku odnawialnych źródeł energii (OZE).

„Obecnie w Polsce 85 procent energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego. Na świecie nie brakuje jednak poważnych inicjatyw, które – w skali globalnej – mają to zmienić. To chociażby koncepcja budowy w Afryce Subsaharyjskiej potężnych elektrowni solarnych. Transport tak uzyskanej energii do Europy miałby się odbywać przez dno Morza Śródziemnego. I właśnie takie projekty napawają jednak nadzieją na rewolucję energetyczną z prawdziwego zdarzenia” – przekonywał Kamil Wyszkowski, dyrektor United Nations Global Compact Network Poland – podmiotu powstałego z inicjatywy ONZ.

Jeden z efektów ciągłego opierania się na surowcach kopalnianych – smog był głównym tematem panelu „Energia jutra. Polska jutra.”

„Województwo śląskie jest jak najbardziej po dobrej stronie mocy. Jako drugi w Polsce samorząd wojewódzki przyjęliśmy uchwałę antysmogową. Do koalicji o czyste powietrze dołączył kościół katolicki i organizacje społeczne. Już teraz jesteśmy w stanie prowadzić na terenie całego województwa, nawet poszczególnych osiedli mieszkaniowych, dokładny monitoring stanu powietrza. Ale to jednak ciągle za mało. Brakuje synergii między podejmowanymi przez samorządy wojewódzkie uchwałami antysmogowymi a inicjatywą w tym względzie rządu, której po prostu nie ma. Tak jak chociażby rozporządzenia o jakości węgla. Cały czas na to czekamy” – zwrócił uwagę wicemarszałek Gramatyka.

O tym, czy faktycznie OZE się opłaca, a jak tak, to jak bardzo – dyskutowano podczas panelu „Energia odnawialna – to się naprawdę opłaca”. Z kolei podczas części pt. „Energooszczędne: dom,. Miasto, gmina” starano się odpowiedzieć na pytania, czy istnieje już jakiś system dopłat dla chętnych do instalacji OZE, czy jest on wystarczający i czy wymaga korekt.

Cykl „Dobra Energia” składa się z 6 konferencji. Po Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Katowicach finał zaplanowany jest na 7 grudnia w Warszawie. Honorowy patronat nad debatą w Katowicach objął Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik