Lekcje Obywatelskie zakończone. Przed nami Wielki Finał…

Zdjęcie Zdjęcie
Prawie 600 uczniów reprezentujących 26 szkół  z 18 miast województwa śląskiego i 75 godzin warsztatów - taki jest bilans drugiej edycji Lekcji Obywatelskich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Lekcje Obywatelskie to projekt edukacyjny mający na celu zapoznanie uczniów z wiedzą na temat samorządu, regionu i partycypacji społecznej oraz – co ważne -  w praktyczny sposób angażujący młodych w bieżące sprawy najbliższego otoczenia. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest podejmowanie wspólnych działań na rzecz czystego powietrza w województwie śląskim.

Podczas kreatywnych warsztatów każda klasa pracowała nad wymyśleniem antysmogowego projektu, na tyle realny by później można aplikować o środki na jego realizację z budżetów obywatelskich w danych miastach.

Wśród najciekawszych pomysłów znalazły się:

Zielone szklarnie ekologiczne wymyślone przez uczniów z Rudy Śląskiej zaplanowane jako zielone ogródki przyszkolne zasilane energią słoneczną i wiatrową. W szklarniach będą rosły ekologiczne owoce i warzywa oraz specjalne odmiany roślin wytwarzających najwięcej tlenu. Ponadto szklarnie będą przestrzenią, gdzie wśród zieleni i czystego powietrza będzie można spokojnie odpocząć w czasie przerw szkolnych.

Rybnicka Wieża Filtrująca, to pomysł młodych Rybniczan na zakup sprzętu - na podobieństwo takiego jaki instalowany jest np. w Pekinie - który zostanie usytuowany w centralnym punkcie miasta i będzie stanowił punkt informacyjny o obecnym składzie szkodliwych związków w powietrzu. Urządzenie połączone z intensywną kampanią edukacyjną miało by być także środkiem nacisku na mieszkańców opalających paliwami o niskiej jakości w starych instalacjach grzewczych.

W Cieszynie z kolei uczniowie stwierdzili, że przede wszystkim najważniejsza jest informacja i edukacja mieszkańców. A jak wiadomo najlepiej edukuje się w niezobowiązujących okolicznościach stąd pomysł na cykl EKOpikników, które mogą odbywać się w całym województwie. W miłej, rodzinnej atmosferze wolontariusze wykorzystując ekologiczne gry i zabawy będą informować o tym jak szkodliwe jest palenie w piecach śmieciami i złym opałem,  jak mądrze segregować odpady, jak się zachować, kiedy nasze miasto zaatakuje smog i dlaczego warto zamienić samochód na rower.

Młodzież z Kłobucka postawiła na Stacje słoneczne, które rozmieszczone zostaną w różnych punktach miasta, a służyć będą do ładowania sprzętu elektronicznego (na przystankach, w parku oraz na głównym placu miasta). Przy stacjach ustawione  zostaną tablice w ciekawy, zabawny sposób informujące o korzyściach płynących z odnawialnych źródeł energii. Naprzemiennie pojawiać się też będą komunikaty, o tym jak zapobiegać skutkom smogu w mieście i gdzie szukać wszelkich informacji na ten temat (odnośniki do portali i stron www).

Na pomysł jak zrewitalizować hałdę w Katowicach – Murckach, by zamieniła się w zieloną strefę sportu i wypoczynku  wpadli uczniowie z Technikum nr 15. Nazwa nowej przestrzeni - Strefa 689 -nawiązywać będzie do numeru linii autobusowej z dworca PKP Katowice do Murcek, a sama strefa obsadzone krzewami, drzewami i kwiatami, wyposażona w ścieżki biegowe, atrakcje rowerowe, siłownię na świeżym powietrzu, zadaszone altany piknikowe stanowić będzie miejsce wypoczynku dla aktywnych mieszkańców miasta i dzielnicy.

Kolejnym etapem przedsięwzięcia będzie konkurs „Nasz pomysł na eko śląskie”. Spośród wypracowanych podczas warsztatów projektów niwelujących niską emisję, komisja konkursowa wybierze 6 najciekawszych. Finaliści zaprezentują swoje prace podczas gali podsumowującej wydarzenie, która odbędzie się 11 grudnia br. w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Zachęcić komisję konkursową do wyboru najlepszego projektu mają niebanalne kampanie reklamowe, przygotowane i przedstawione „na żywo”  przez uczniów.

Zwycięzcy oprócz zaangażowania w oryginalną prezentację swoich pomysłów na projekty antysmogowe będą musieli również wykazać się wiedzą o samorządzie, województwie śląskim i partycypacji społecznej zdobytą podczas lekcji.

Szykuje się emocjonujący finał.