Bezpłatny webinar online „Niska emisja – zagrożenia i wyzwania”

 fot. mat. organizatora fot. mat. organizatora
Czy zawsze „niska” oznacza „nieszkodliwa”? Co to jest niska emisja? Bać się czy raczej cieszyć?

Niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na niskiej wysokości (do 40m), pochodzących głównie z domowych pieców i lokalnych kotłowni, w których spalanie węgla lub innych paliw stałych odbywa się w nieefektywny sposób, a ponadto jako „paliwo” wykorzystywane są odpady. Jest szczególnie uciążliwa w sezonie grzewczym.

Zjawisko niskiej emisji związane jest również z transportem i występuje, w miejscach gdzie na niewielkim obszarze jest duży ruch pojazdów (problem ten dotyczy szczególnie miejskiego ruchu ulicznego).

Niska emisja jest przyczyną pojawienia się w powietrzu wielu szkodliwych substancji np. pyłu zawieszonego, dwutlenku siarki, tlenków azotu, metali ciężkich, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Substancje te powodują różne schorzenia układów krążenia i oddechowego oraz alergie. Podwyższają również ryzyko zachorowań na nowotwory. Na obszarze dotkniętym problemem niskiej emisji występuje zatrucie gleby, skażenie roślin, korozja elementów metalowych i budowlanych.

Temat niskiej emisji i związanych z tym wyzwań poruszony zostanie na webinarium online, organizowanym przez Politechnikę Częstochowską i Częstochowski Alarm Smogowy.

W trakcie webinaru Dominika Bukalak-Gaik, ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego w projekcie „Śląskie. Przywracamy błękit”, opowie kim jest ekodoradca i jaka jest jego rola. Warto dowiedzieć się, jakie korzyści dla każdego mieszkańca niesie współpraca z ekodoradcą w jego gminie.

W programie także inne tematy, które gorąco polecamy:

  • Program „Czyste Powietrze” – dla kogo?, na co? oraz ile do pozyskania? – Maciej Buchliński, Urząd Miasta we Wręczycy Wielkiej
  • Stan powietrza w regionie – co się zmieniło w ciągu ostatnich pięciu lat. – Hubert Pietrzak, Częstochowski Alarm Smogowy
  • Czy odnawialne źródła energii to jedyna i najprostsza droga do ograniczenia niskiej emisji? – dr hab. inż. Rafał Kobyłecki, Politechnika Częstochowska
  • „Odnawialne źródła energii” – nowy kierunek studiów. – dr hab. inż. Jurand Bień, Politechnika Częstochowska

Będzie też czas na sesję pytań i odpowiedzi.

  • Gdzie: Platforma Teams
  • Kiedy: wtorek, 26 kwietnia 2022
  • O której: 18.30 – 20.00