Konkurs: Przedszkolaku złap oddech - II edycja
MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech - II edycja
Zarząd Województwa Śląskiego
ogłasza nabór dla placówek przedszkolnych do kampanii edukacyjno-informacyjnej
„MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” - II edycja
Cel kampanii
Celem kampanii jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców województwa śląskiego, w szczególności dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów, w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie oraz zaktywizowanie nauczycieli przedszkolnych w zakresie tematyki antysmogowej dot. zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza, sposobów zapobiegania niskiej emisji i unikania ekspozycji na zanieczyszczenia.
Kto może wziąć udział w kampanii?
O udział w kampanii mogą ubiegać się przedszkola publiczne w rozumieniu art. 13 ustawy z dnia 19 czerwca 2019 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.), dla których organem prowadzącym jest gmina położona na terenie województwa śląskiego, pod warunkiem, że placówka przedszkolna nie uczestniczyła w I edycji kampanii „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”.
Gdzie i kiedy wysłać zgłoszenie?
Zgodnie z Regulaminem kampanii nabór na uczestników kampanii składa się z czterech niżej wymienionych etapów:
- ETAP I – ZŁOŻENIE DEKLARACJI PRZEZ PRZEDSZKOLE
Dyrektor przedszkola zainteresowany udziałem placówki w kampanii powinien przesłać, drogą elektroniczną na adres przedszkolak@slaskie.pl, wypełnioną „Deklarację przystąpienia placówki do udziału w kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” – II edycja , zgodnie ze wzorem i zasadami określonymi w Regulaminie kampanii. Termin składania Deklaracji przez placówki przedszkolne trwa od 15 czerwca 2020 r. godz. 7:30 do 30 czerwca 2020 r. godz. 12:00.
Kolejność zgłoszeń placówek decyduje o zakwalifikowaniu placówki przedszkolnej na „Wstępną listę placówek przedszkolnych zakwalifikowanych do udziału w kampanii”.
- ETAP II – OGŁOSZENIE PRZEZ ORGANIZATORA WSTĘPNEJ LISTY
Placówki przedszkolne, zgodnie z kolejnością zgłoszeń, zostaną zakwalifikowane przez Organizatora kampanii na „Wstępną listę placówek przedszkolnych zakwalifikowanych do udziału w kampanii”.
- ETAP III – ZŁOŻENIE WNIOSKU PRZEZ GMINĘ
Gmina, w terminie 14 dni od daty umieszczenia na stronie Organizatora wstępnej listy, złoży w wersji papierowej do siedziby Organizatora poprawnie wypełniony „Wniosek o przyznanie pomocy rzeczowej w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” – II edycja w postaci oczyszczaczy powietrza dla placówek przedszkolnych, dla których jest organem prowadzącym, a które znalazły się na wstępnej liście. Wniosek, sporządzony zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do Regulaminu kampanii, jest jednocześnie potwierdzeniem udziału tych placówek w kampanii.
Kompletnie wypełniony wniosek należy dostarczyć w wersji papierowej na adres Organizatora, tj. siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice z zachowaniem terminu. Jednocześnie, w celu usprawnienia obiegu dokumentów, zaleca się dopisek na kopercie: Departament Projektów Regionalnych, „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” - II edycja.
- ETAP IV – OGŁOSZENIE PRZEZ ORGANIZATORA LISTY PLACÓWEK ZAKWALIFIKOWANYCH DO KAMPANII
Uczestnikiem kampanii zostanie przedszkole publiczne, które znajdzie się na zatwierdzonej przez Zarząd Województwa Śląskiego „Liście rankingowej placówek zakwalifikowanych do udziału w kampanii”. Organizator kampanii poinformuje Gminy drogą elektroniczną o przyjęciu listy rankingowej.
Wiążącą decyzję w sprawie przyznania Gminie pomocy rzeczowej podejmie Sejmik Województwa Śląskiego w drodze uchwały sejmiku.
Kto może zakwalifikować się do udziału w kampanii?
Projekt zakłada udział w kampanii około 500 placówek przedszkolnych z terenu województwa śląskiego, które nie brały udziału w I edycji kampanii (z II edycji kampanii zostało wyłączonych 121 placówek przedszkolnych, które, w drodze przyznania gminie jako organowi prowadzącemu pomocy rzeczowej, otrzymały do użytku oczyszczacze powietrza.
W ramach II edycji kampanii istotne znaczenie ma kolejność zgłoszeń, tj. przesłania przez placówkę przedszkolną Deklaracji, która będzie decydowała o zakwalifikowaniu placówki przedszkolnej na „Wstępną listę placówek przedszkolnych zakwalifikowanych do udziału w kampanii”.
Ile oczyszczaczy powietrza może otrzymać przedszkole?
Do przedszkoli rozdysponowana zostanie pula maksymalnie 1000 szt. oczyszczaczy powietrza. Zgodnie z Regulaminem dla jednego przedszkola przeznaczone są maksymalnie 2 oczyszczacze powietrza, przy czym liczba wnioskowanych urządzeń nie może być większa niż liczba sal dydaktycznych poszczególnych oddziałów w danej placówce. Gminy z terenów, których przedszkola zakwalifikują się do kampanii, otrzymają pomoc rzeczową w postaci oczyszczaczy powietrza z przeznaczeniem do użytku w tych placówkach.
Realizacja kampanii
Przedszkola zakwalifikowane do udziału w II edycji kampanii zobowiązane są do:
- Przeprowadzenia zajęć edukacyjno-informacyjnych we wszystkich grupach przedszkolnych,
- Przeprowadzenia akcji edukacyjno-informacyjnej dla rodziców, opiekunów dzieci,
- Złożenia sprawozdania z realizacji kampanii (opatrzonego podpisem przedstawiciela organu prowadzącego).
Szczegółowe informacje na temat realizacji kampanii dostępne są w Opisie kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. „Mogę! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” , stanowiącym zał. nr 4 do Regulaminu kampanii.
Organizator kampanii
Organizatorem kampanii jest Województwo Śląskie, którego zadania realizuje Departament Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Kontakt:
Departament Projektów Regionalnych
- Aneta Galbas
telefon: +48 (32) 77 40 534 - Mieszała Katarzyna
telefon: +48 (32) 77 40 533
Linki do stron zewnętrznych:
Uchwala Zarząd Województwa Śląskiego - zmiana w regulaminie
-
Przedszkolaku złap oddech ( II edycja) – materiały edukacyjno-informacyjne
-
Lista przedszkoli zainteresowanych udziałem w kampanii „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” – II edycja
-
Lista rankingowa placówek przedszkolnych zakwalifikowanych do udziału w kampanii
-
Podsumowanie kampanii