Plan działań krótkoterminowych

Plan działań krótkoterminowych stanowi integralną część Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego przyjętego uchwałą nr VI/62/8/2023 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 20 listopada 2023 r. i odnosi się do działań w zakresie ograniczenia skutków i czasu trwania przekroczeń, oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia przekroczeń w zakresie występujących w danej strefie przekroczeń poziomu informowania, alarmowego, dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu.

W 2022 roku nie odnotowano na stanowiskach pomiarowych w województwie śląskim przekroczenia średniorocznego poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 (40 µg/m3). Natomiast na 11 stanowiskach odnotowano przekroczenia dopuszczalnej częstości przekraczania (powyżej 35 razy) dobowego poziomu dopuszczalnego (50 µg/m3). Na tych stanowiskach liczba dni z przekroczeniem wynosiła od 37 do 75 dni.

W 2022 roku, w porównaniu do roku 2021, stężenia średnioroczne obniżyły się na stacjach pomiarowych zlokalizowanych w województwie śląskim.

Najwyższe stężenie średniodobowe pyłu zawieszonego PM10 w roku 2022 zostało odnotowane w Żywcu (208 µg/m3), natomiast największa liczba dni z przekroczeniami poziomu dobowego dla pyłu zawieszonego PM10 w całym województwie została zarejestrowana na stacji przy ul. Bogedaina w Pszczynie (75 dni). W 2022 roku przekroczenia poziomu alarmowego odnotowano jedynie w strefie śląskiej – w Żywcu (3 dni) i w Pszczynie (2 dni). Natomiast przekroczenia poziomu informowania odnotowane zostały na 14 stanowiskach pomiarowych w województwie, w strefach: aglomeracja górnośląska, aglomeracja rybnicko-jastrzębska, miasto Częstochowa i w strefie śląskiej. Sytuacje smogowe notowano w 2022 roku w pierwszym i czwartym kwartale.

Podstawą prawną opracowania i wdrożenia PDK jest ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska oraz akty wykonawcze:

  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu określające poziomy dopuszczalne, poziomy docelowe, poziomy informowania i poziomy alarmowe substancji w powietrzu;
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2019 r. w sprawie programów ochrony powietrza oraz planów działań krótkoterminowych;
  • Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 15 lutego 2023 r. w sprawie zakresu i sposobu przekazywania informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza, określające zakres informacji o stwierdzonym przekroczeniu poziomu alarmowego substancji w powietrzu, o którym mowa w art. 93 ustawy POŚ.

Załączniki

Powrót na początek strony