Olejek Anita

Anita Olejek.jpg

Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu.

Wojewódzki Konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii w województwie śląskim.

Wybitny specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, endokrynologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.

Studia medyczne ukończyła w 1985 r. na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w roku 1994, doktora habilitowanego w roku 2001. W 2010 r. zdobyła tytuł naukowy profesora nauk medycznych, a w 2018 r. uzyskała tytuł profesora zwyczajnego ŚUM.

Po zakończeniu przewodu habilitacyjnego do chwili obecnej pełni funkcję Kierownika Kliniki - Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu).

Odbyła wiele staży i szkoleń zagranicznych. Wygłosiła wiele referatów i wykładów na eksperckim poziomie. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w zakresie działalności medycznej i naukowej, jak i społecznej. W 2004 r. otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, a w 2017 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Ponadto w 2018 r. otrzymała Złoty Laur Kompetencji i Umiejętności przyznany przez Regionalna Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Była członkiem wielu zespołów eksperckich m.in. w latach 2008-2012 była członkiem Rady Programowej dla kierunku lekarskiego Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest również członkiem Zarządu Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w latach 2001-2003 pełniła funkcję sekretarza Zarządu PTG, a obecnie pełni rolę sekretarza zarządu Sekcji Ginekologii Operacyjnej PTG. Ponadto od 2017 r. jest Rzecznikiem Dyscyplinarnym ŚUM (II kadencja) oraz członkiem Komisji Bioetycznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Od roku 2022 pełnić będzie funkcje Prezesa Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

W 2004 roku zainicjowała w Bytomiu pierwsze w Europie operacje na otwartej macicy wady rozwojowej płodu przepukliny oponowo rdzeniowej. Dotychczas Klinika w Bytomiu jest ośrodkiem o największym doświadczeniu w Europie - ponad 180 zabiegów.

W 2005 roku utworzyła unikatową w skali kraju Poradnię Leczenia Schorzeń Sromu, która świadczy usługi dla pacjentek z całego kraju, w tym z zakresu diagnostyki i terapii fotodynamicznej. Propagatorka holistycznego podejścia do leczenia pacjentek: uwzględniającego wszelakie aspekty rekonwalescencji - zarówno onkologiczne i ginekologiczne, jak i psychologiczne i duchowe. Pełniąc od 2004 r. do chwili obecnej rolę konsultanta wojewódzkiego ds. położnictwa i ginekologii w województwie śląskim czyni starania o poprawę warunków opieki nad matką i dzieckiem. Nadzoruje również realizację programu trójstopniowej opieki perinatologicznej w województwie śląskim. Ponadto przyczyniła się do utworzenie piątego ośrodka III stopnia opieki perinatologicznej w Częstochowie, co znaczenie ułatwia opiekę nad kobietami z ciążą wysokiego ryzyka. Jej działalność przyczyniła się w zauważalny sposób do poprawy jakości opieki perinatologicznej i znaczącego zmniejszenia umieralności noworodków w województwie śląskim.

Powrót na początek strony