Śląskie łapie oddech
O rekomendacjach związanych z wdrażaniem uchwały antysmogowej rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbywała się w Sali Sejmu Śląskiego
Organizatorami wydarzenia były Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Śląski Związek Gmin i Powiatów. W otwarciu konferencji udział wzięli m.in. Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Alina Nowak.
„Poprawa jakości powietrza to jeden z priorytetów na szczeblu regionu. To czym oddychamy bezpośrednio przekłada się na jakość naszego zdrowia i życia. Stąd działająca w regionie uchwała antysmogowa, program ochrony powietrza i strategia rozwoju „Zielone Śląskie 2030”. Działamy wspólnie dla przyszłych pokoleń, czego przykładem jest przystąpienie 80 samorządów z województwa śląskiego do projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy Błękit”. Wierzę, że te działania przyniosą spodziewane efekty i nasz region nie będzie utożsamiany z niskiej jakości powietrzem, tylko z niskoemisyjną, zieloną gospodarką” – tłumaczy marszałek Jakub Chełstowski.
W trakcie konferencji zaprezentowano działania Województwa Śląskiego zmierzające do poprawy jakości powietrza, w tym realizację zapisów uchwały antysmogowej i programu ochrony powietrza. Władze regionu podejmują aktywne działania mające na celu poprawę jakości środowiska. W regionie za smog odpowiadają przede wszystkim emisje z sektora komunalno-bytowego (66%). Sejmik Województwa Śląskiego przyjął w 2017 roku jednogłośnie uchwałę antysmogową. Od tego momentu na terenie województwa obowiązuje zakaz spalania najbardziej szkodliwych paliw – miału, mułu, flotokoncentratów, czy węgla brunatnego. Do końca 2023 roku istnieje obowiązek wymiany kotłów wyprodukowanych w latach 2007-2012. Ostatni termin wymiany urządzeń przypada na 2027 rok i będzie dotyczyć kotłów 3. i 4. klasy. Dzięki tym działaniom od 2017 roku na terenie województwa zlikwidowano prawie 154 tys. nieefektywnych instalacji grzewczych, co przekłada się na zmniejszenie emisji pyłu zawieszonego PM10. Śląskie jest również liderem w sięganiu po środki w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Podczas konferencji zaprezentowano również dokument pn. „Rekomendacje 2.0 – analiza uwarunkowań dotyczących obowiązków jednostek samorządu terytorialnego związanych z wdrażaniem tzw. uchwały antysmogowej”, wypracowany przez działający w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów zespół ds. poprawy jakości powietrza.
W drugiej części spotkania omówiono także działalność ekodoradców w realizacji programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego w ramach projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy Błękit” oraz najnowsze zmiany i statystyki dotyczące naszego regionu w kontekście porgramu „Czyste Powietrze”.