InfoSMOG-MED
Uchwałą Nr 780/115/VI/2020, Zarząd Województwa Śląskiego 1 kwietnia 2020 r. wydał decyzję w sprawie dofinansowania projektu własnego, realizowanego przez Województwo Śląskie w ramach Działania 2.1 Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych Oś priorytetowa II Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 przez Województwo Śląskie.
Cel projektu
Głównym celem projektu jest stworzenie elektronicznej platformy i aplikacji na urządzenia mobilne informujących o stanie jakości powietrza wraz z systemem komunikacji dla mieszkańców dotyczącym aspektów zdrowotnych i systemem komunikacji dla podmiotów leczniczych z terenu woj. śląskiego. Usługa zwiększy dostępność obywateli oraz podmiotów leczniczych do informacji związanych ze smogiem z wykorzystaniem technologii przetwarzających, gromadzących i przesyłających informacje w formie elektronicznej (usługi dostępne on-line).
Krótki opis projektu
W ramach projektu została opracowana cyfrowa platforma www.slaskiesmogstop.pl (wraz z mobilną aplikacją Śląskie SMOGSTOP) z dostępem do obecnego i prognozowanego stanu jakości powietrza oraz systemu mapowania zdrowotnego i komunikacji z podmiotami leczniczymi. Platforma dzięki mapowaniu umożliwia indywidualnym użytkownikom wygenerować raporty o zagrożeniu smogiem w odniesieniu do płci, wieku, jednostek chorobowych. Jednocześnie pozwala także na odpowiednie przygotowanie się do ewentualnego stanu alarmowego. System Śląskie SMOGSTOP pomaga ponadto placówkom medycznym przygotować się do przyjęcia w okresach przekroczonych norm jakości powietrza większej liczby pacjentów. W ramach projektu prowadzono również szeroko zakrojone działania świadomościowe poprzez kampanię informacyjno-edukacyjną pn. Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre. Podstawowy cel kampanii to zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczonego powietrza (budowanie świadomości ekologicznej), na które bezpośredni wpływ mają nieekologiczne zachowania społeczeństwa.
Aplikację mobilną Śląskie SMOGSTOP można pobrać ze sklepu Google Play oraz App Store |
|
Zasięg projektu
Projekt skierowano w szczególności do wszystkich mieszkańców oraz placówek medycznych z terenu województwa śląskiego.
Forma realizacji projektu
Projekt realizowany w partnerstwie z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu na podstawie zawartej Umowy o partnerstwie.
Lider Projektu
- Województwo Śląskie
Partnerzy projektu
- Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
- Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Organizacja wewnętrzna Partnerstwa projektu
W celu prawidłowego zarządzania Partnerstwem oraz zapewnienia podejścia partnerskiego w realizacji projektu, Zarządzeniem Marszałka Województwa Śląskiego w dniu 22 kwietnia 2020r. został powołany Zespół projektowy w skład, którego weszli przedstawiciele zarówno Partnerów oraz Lidera.
Budżet projektu
- Planowana całkowita wartość projektu - 5 761 536,57 zł (w tym wydatki kwalifikowalne 5 423 294,20 zł),
- Dofinansowanie Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 4 609 800,07 zł,
- Współfinansowanie z krajowych środków budżetu państwa to 542 329,42 zł
Okres realizacji projektu
27 miesięcy, tj. sierpień 2019 r. - październik 2021 r.