Finansowanie inwestycji: efektywność energetyczna, OZE

Finansowanie inwestycji – efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii

 

Od 2024 roku w województwie śląskim obowiązuje zakaz użytkowania kotłów wyprodukowanych w 2012 roku i starszych. W styczniu 2023 roku wszedł w życie zakaz użytkowania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (np. koza, kominek) niespełniających wymagań ekoprojektu. Warto podkreślić, że istnieje możliwość dalszej eksploatacji tych urządzeń pod warunkiem osiągnięcia przez nie sprawności na poziomie 80% lub jeżeli są wyposażone w urządzenie do redukcji emisji pyłów.

Przepisy są egzekwowane na mocy uchwały antysmogowej obowiązującej od września 2017 roku. Uchwała pozwala na wyeliminowanie z rynku najbardziej trujących palenisk, niespełniających obowiązujących norm i wpływa na poprawę jakości powietrza. Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na Śląsku jest jeszcze do wymiany ponad 148 tys. kotłów na paliwo stałe poniżej 3 klasy. Likwidacja urządzeń pozaklasowych wpłynie na znaczną poprawę jakości powietrza i dotrzymanie obowiązujących standardów.

Smog i zanieczyszczone powietrza są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 skraca życie statystycznego mieszkańca Polski o ok. 10 miesięcy. Grupami wysokiego ryzyka są osoby starsze, dzieci oraz osoby mające problemy z sercem i układem oddechowym.

Jeżeli wciąż użytkujesz zakazane uchwałą urządzenia - wpływasz na jakość powietrza, którym oddychasz, grozi Ci kara grzywny, gdyż gminy prowadzą kontrole. Najwyższy czas, by podjąć działania zmierzające do eliminowania trujących źródeł ciepła. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, nie masz wystarczających funduszy, przeczytaj nasz krótki poradnik. Pamiętaj, że wymiana źródła ciepła powinna być łączona z kompleksową termomodernizacją, dlatego poradnik ukazuje możliwości pozyskania finansowania na działania poprawiające efektywność energetyczną budynku, w tym wymianę źródła ciepła.

Wyjaśnienia dotyczące warunków przyznawania dotacji, a obejmujących dofinansowanie wymiany indywidualnych źródeł ciepła lub innych elementów termomodernizacji budynku może udzielić gmina, na obszarze której znajduje się nieruchomość, lub instytucje finansujące. W przypadku chęci skorzystania ze środków z Programu "Czyste Powietrze" należy zwrócić się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Poza tym, mieszkańcy województwa śląskiego mogą skorzystać z innych mechanizmów wsparcia. W zależności od danej dotacji, kryteria jej przyznawania mogą się różnić, stąd jednym z optymalnych rozwiązań będzie skorzystanie z bezpłatnej pomocy ekodoradcy, których wykaz znajduje się na stronie Projektu LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit".





Wyszukiwarka ekodotacji

Jeżeli nie znalazłeś propozycji dla siebie, a chciałbyś uzyskać informacje nt. dostępnych dotacji na projekty poprawiające efektywność energetyczną czy odnawialne źródła energii zapraszamy do skorzystania z Wyszukiwarki ekodotacji prowadzonej przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy.

Artykuł ma charakter poglądowy. Został utworzony 26.01.2022 r. na podstawie informacji dostępnych na stronach poszczególnych programów dotacji. Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do programu należy zapoznać się z dokumentacją dostępną na stronach poszczególnych programów.

Linki do stron zewnętrznych
Wyszukiwarka ekodotacji (Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy)