Innowacje w służbie ochrony powietrza
Tematyka konferencji odnosiła się do bieżącej sytuacji związanej z działaniami administracji samorządowej szczebla regionalnego w trosce o poprawę jakości powietrza. Liczne badania wskazują na istnienie związku pomiędzy narażeniem na degradację środowiska a występowaniem negatywnych efektów zdrowotnych. Szacunki Europejskiej Agencji Środowiska mówią, że ponad 10% przedwczesnych zgonów ma związek z zanieczyszczeniem środowiska, a zanieczyszczeniom powietrza przypisuje się największy odsetek przedwczesnych zgonów. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że każdego roku ze względu na zanieczyszczenie powietrza przedwcześnie umiera nawet 7 mln osób. Oprócz chorób i ponadnormatywnych zgonów, zanieczyszczenie środowiska naturalnego to także koszty ekonomiczne, ponoszone nie tylko bezpośrednio przez osoby poszkodowane (leczenie), ale także koszty dla gospodarki (utrata produktywności czy utrata tzw. dni roboczych); same tylko zwolnienia lekarskie stanowią dla UE koszt rzędu 2,5% PKB rocznie.
Spośród ogromnej ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, poza PM10 i PM2,5, odory i lotne związki organiczne (LZO) reprezentują jedną z najważniejszych grup zanieczyszczeń powietrza. LZO przyczyniają się finalnie także do powstania smogu, ale również znane są jako substancje kancerogenne stanowiące zagrożenie dla zdrowia, życia i środowiska. Odory emitowane są z działalności rolniczej i przemysłowej, takiej jak zakłady utylizacyjne, oczyszczalnie ścieków, zakłady przetwarzania lub unieszkodliwiania odpadów, lakiernie, rafinerie ropy naftowej, celulozownie i różne gałęzie przemysłu chemicznego oraz hodowle zwierząt.
Innowacyjne wykorzystanie procesów biologicznych do oczyszczania powietrza przyczynia się zarówno do poprawy jakości powietrza, jak i wspierania innowacyjności oraz budowy konkurencyjnej gospodarki opartej o wiedzę, co jest istotne również w perspektywie Roku Nauki 2023 w województwie śląskim.
W toku konferencji przedstawiciele administracji publicznej, środowisk naukowych i biznesowych przedstawili m.in. prezentacje wyników efektywności pracy instalacji kompaktowych bioreaktorów trójfazowych (KBT) umożliwiających konwersję zanieczyszczeń do ok. 99%, przy bardzo dużej efektywności ekonomicznej i ekologicznej dla wybranych gałęzi przemysłu (oczyszczalnie ścieków, sektor samochodowy, paliwowy, lakierniczy, chemiczny, wydobywczy itd.) oraz najnowszych innowacyjnych technologii z zakresu ochrony powietrza i wody.
Obrady uświetnił minirecital solistki, Weroniki Kasperczyk oraz występ Koncertowej Orkiestry Dętej „Power of Winds” pod dyrekcją dr. Klaudiusza Jani z repertuarem aranżacji utworów rockowych.