Józef S. Pastuszka

 graf. mat. organizatora graf. mat. organizatora
Politechnika Śląska

Profesor doktor habilitowany w Katedrze Ochrony Powietrza na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, którą kierował przez jedenaście lat. Od roku 2020 pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych w Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska w Politechnice Śląskiej.

Wcześniej pracował w Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu, w Instytucie Ochrony Środowiska w Katowicach, w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu oraz w Śląskiej Akademii Medycznej na Wydziale Zdrowia Publicznego.

W 1989 r. pracował jako czasowy doradca WHO w Moskwie. Prowadził również badania naukowe na uniwersytetach amerykańskich (w latach 1990-1991 na Uniwersytecie Cincinnati oraz w latach 1998-1999 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis). W październiku 1999 r. przebywał w Japonii, zaproszony przez dyrektora Oddziału Zdrowia Środowiskowego Instytutu Studiów Środowiskowych w Tsukubie, gdzie wygłosił cykl wykładów w kilku ośrodkach naukowych. W listopadzie 2019 roku prowadził wykłady na Jimma University w Etiopii.

W latach 1995-1997 pełnił funkcję koordynatora na obszar Polski w zakresie oceny narażenia w międzynarodowym projekcie badawczym "The Relationship Between Air Quality and Health in the PHARE Countries". W latach 2005-2006 był koordynatorem na obszar Polski projektu badawczego „Health Impact Assessment in New Member States and Pre-Accession Countries”, finansowanego przez Unię Europejską. W późniejszych latach kierował także kilkoma projektami badawczymi finansowanymi ze źródeł krajowych i europejskich (UE).

Jest współautorem trzech patentów, oraz autorem, bądź współautorem ponad 100 publikacji naukowych. W roku 2016 był wydawcą/ edytorem książki pt. Synergic Influence of Gaseous, Particulate, and Biological Pollutants on Human Health, wydanej przez wydawnictwo CRC Press, Taylor & Francis Group, Boca Raton, Floryda, USA.

Jest specjalistą w zakresie inżynierii środowiska/ ochrona powietrza oraz zdrowia środowiskowego. Od kilku lat zajmuje się także problematyką sprzężenia zwrotnego między zanieczyszczeniami powietrza a zmianami klimatycznymi.