Śląski Konwent Klimatyczny: Jak poprawić jakość powietrza?

 fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS
Panel „Dobre praktyki w miastach i regionach” wypełniła dyskusja o projektach związanych z poprawą jakości powietrza

Wymieniono przykłady podejmowane w Małopolsce, Województwie Śląskim oraz w Kraju Morawsko-Śląskim. Analizowano także możliwości i zakres wsparcia w ramach instrumentu finansowego LIFE.

Wśród prelegentów była m.in. członek zarządu województwa śląskiego Izabela Domogała, która podkreślała, jak wielką wagę ma Strategia Zielone Śląskie będąca potężnym motorem napędowym przeprowadzanej w regionie transformacji idącej w kierunku ochrony środowiska naturalnego.

Śląskie przystąpiło też właśnie do programu LIFE, dzięki któremu region otrzyma ogromne dofinansowanie od Komisji Europejskiej.

- W naszym projekcie mamy 80 partnerów samorządowych i dodatkowo 10 merytorycznych jak np. Politechnika Śląska czy Śląski Ogród Botaniczny – zaakcentowała Izabela Domogała. – W ramach tej inicjatywy będziemy organizowali szereg zadań jak np. przywracanie linii kolejowych czy rewitalizację zdegradowanych terenów, na każde z nich możemy przeznaczyć po pół mln euro – dodała.

Uczestnicy podkreślali, jak wielką rolę należy przywiązywać do edukacji proekologicznej.

- W Województwie Opolskim przeprowadziliśmy ankiety wśród 1000 osób. Okazało się, że tylko 16 proc. ankietowanych wiedziało, czym jest niska emisja – mówił Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego.

Nacisk na realizację kampanii informacyjnej kładł również Paweł Łyczko z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. - Nie wystarczy docierać do świadomości ludzi poprzez ulotki i social media, potrzebni są lokalni liderzy, którzy zachęcą mieszkańców np. do wymiany starego pieca węglowego. To mogą być nauczyciele, księża – zaznaczył.

W panelu uczestniczył także przedstawiciel Alarmu Smogowego Emil Nagalewski. Co ciekawe, miał dużo dobrych informacji. Okazuje się, że w ostatnim rankingu dotyczącym liczby wymienionych pieców starego typu wśród pierwsze setki gmin z największym wskaźnikiem aż 52 to gminy ze Śląska.

- Jeśli coś robi się stanowczo i konsekwentnie, to procentuje – mówił Emil Nagalewski. – Przykładem jest Rybnik, który przez lata uchodził za polską stolicę smogu, a dziś bardzo wiele się tam zmieniło na lepsze. Dość powiedzieć, ostatnio wpłynęło 4000 wniosków od wymianę tzw. „kopciuchów” i to największa liczba w skali miast i gmin na Śląsku.

Na wymianę pieca starego typu można otrzymać dotację i to nawet do 95 proc. kosztów. Przyznaje je m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, tak jak pozostałe regionalne jednostki.

- Warto pogratulować zarządowi Województwa Śląskiego za doskonale przygotowany projekt, dzięki któremu otrzyma gigantyczny zastrzyk gotówki na realizację proekologicznych zadań – powiedział Andrzej Muter z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. – U nas przygotowujemy dla Śląska 25 mln zł.

Dotacje są konieczne, bo wielu rodzinom nie udałoby się samodzielnie opłacić wymiany pieca. O tym, że jest to opłacalne przekonywała zgromadzonych Izabela Domogała.

- Ja nie ubiegałam się o dotację, fotowoltaikę i pompę ciepła sfinansowałam z własnych oszczędności i to była doskonała inwestycja. Koszty ogrzewania spadły do 80 zł w skali roku – wyliczyła. – Nie ma już czasu, by zasłaniać się tym, że ogrzewanie domu węglem jest tańsze od prądu. Musimy wszyscy się dostosować, bo tu chodzi o nasze zdrowie.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS fot. Tomasz Zak / UMWS