Znamy finalistów lekcji obywatelskich 2018

 fot. arch. UMWS fot. arch. UMWS
Happeningi w przestrzeni miejskiej, ekologiczne spektakle dla najmłodszych, rowery jako alternatywna forma transportu czy akcja sadzenia drzew – to tylko niektóre z autorskich pomysłów uczestników konkursu „Nasz pomysł na EKO Śląskie”

Sześć najlepszych projektów zostanie zaprezentowanych 8 listopada br. podczas finału lekcji obywatelskich. 

Spośród dwudziestu antysmogowych projektów, które wypłynęły na konkurs, wybrano:

  • „Przyjedź do nas na rowerze” Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu
  • „Mały krok, by zwalczyć smog” Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach
  • „Żywiecki festiwal walki ze smogiem” Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu
  • „Śląski Dekalog Antysmogowy” Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach
  • „Przedszkolak już wie, czym oddychać jak jest źle, czyli smogowe opowieści przyjaciół” Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku
  • „#smogoodporni” Zespołu Szkół w Krzepicach

Projekty oceniała komisja w składzie: Ewelina Budzińska-Góra – zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Artur Maligłówka – ekspert ds. budżetów obywatelskich, Michał Gwóźdź – ekspert ds. ekologii, Joanna Tomczyk-Lidochowska – przedstawicielka Wydawnictwa KA, Magdalena Błaszczyk – przedstawicielka Wydziału KP oraz Marzena Podlaska – przedstawicielka Wydziału KP.

Finaliści zaprezentują swoje prace podczas gali podsumowującej wydarzenie, która odbędzie się 8 listopada br. w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Lekcje obywatelskie to projekt edukacyjny mający na celu zapoznanie uczniów z wiedzą na temat samorządu, regionu i partycypacji społecznej oraz – co ważne – w praktyczny sposób angażujący młodych w bieżące sprawy najbliższego otoczenia. Podobnie jak w zeszłym roku tematem przewodnim przedsięwzięcia było podejmowanie wspólnych działań na rzecz czystego powietrza w województwie śląskim.

W trzeciej edycji wzięło udział prawie 600 uczniów reprezentujących 20 szkół ponadgimnazjalnych z 16 miast województwa śląskiego. Organizatorem wydarzenia jest  Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Za jego realizację odpowiada Wydawnictwo KA z Tarnowskich Gór.